Yazı Detayı
18 Nisan 2018 - Çarşamba 16:40 Bu yazı 1863 kez okundu
 
ÖNÜMÜZ YAZ AMA GELECEĞİMİZ KIŞ ANLAŞILAN
Sezgin KANAT
sezginkanat@gmail.com
 
 

Her geçen gün yeni bir teknoloji ile tanışıyor her defasında çok gelişiyoruz diyerek seviniyoruz.Keşke bu kadar sevinmeksek mi diye gelmesi lazım aklımıza. Hayatımızdaki hareket etme anlayışı her geçen dakika kendini sonlandırmaya başladı.Çünkü herşeye  o kadar kolay ve zahmetsiz ulaşır oldukki kıymet bilmek bir yana bize neler kaybettirdiğini hiç düşünemeyecek hale geldik .80'li yıllarda doğanlar bu geçişin ve rehavetin az çok farkında. Yanlış olan şeyleri görüyor ama ne hikmetse  hiç kimse müdahale etmek için bir çaba sarfetmiyor. Herkes teknolojinin nimetlerinden faydalanıyoruz derken hayatın gerçek nimetlerini ve en önemlisi sağlığını nasıl bir çıkmaza soktuğunu görmüyor. 

Yakın Geleceğimizin En büyük Hastalığı HAREKETSİZLİK
Bence çocuklarınıza İnsanların eklem rahatsızlıkları ve yeterli düşünme sanatı eğitimi verecek okullara şimdiden yönlendirin derim.Bizler çocukken bahçede, parkta, okulda ne bilim dışarda oynar hem mis gibi havanın tadını çıkarır hemde vücudumuzun bol bol hareket etmesiyle zinde kalırdık.Özellikle son 10 yıldır teknoloji  öyle bir yerleştiki hayatımıza hepimiz ayakta kaldık. Çünkü bizim yerimize herşeyi onun yapmasını zevkle izledik, mutlu olduk, gururlandık ama bizi bu kadar ele geçireceğine bu teknolojiyi icat edenleri bile şaşırtır hale geldik. Adeta onunla yatıyor onunla kalkıyoruz. Eskidan saatler kurardık başucumuza şimdi beynimizi çürüten telefonları yastığımızın altından çıkarmaz olduk.Tabi büyüklerin bu kadar etki altında kaldığı Başta telefon olmak üzere internet dünyası çocuklarımızı bizlerden alıp başka dünyalara çoktan götürdü bile. 1-2 yaşındaki çocuk elinde telefonla bir iki hamle yaptığında "Hay maşallah şimdiki çocuklar çok akıllı ya" sözcüğü bittiğimiz bir dünyanın en kısa özeti bence. 

 

Peki önüne geçmeye çalıştığımız ama bir türlü vazgeçemediğimiz bu sorunları nasıl çözeceğiz?
Çözüm okadar çok ve çeşitliki sadece tek bir noktaya odaklanıp "yapacak bir şey yok yeni nesil böyle" kavramını direk beynimizden silmeliyiz.En etkili yöntem çocuklarınıza örnek olun.Sosyal medya gözüktüğü veya yazıldığı gibi sosyal ve zararsız değil önce bunu iyi öğrenin ve öğretin. Özellikle büyük şehirlerde iş stresi, trafik, maddi imkanlar derken kendinizin boğulduğu havuza  ailenizi sürüklemeyin.Eve geldiğinizde dışarda yaşadıklarınızı unutup sadece Ailenize değer verin. Çocuklarınıza sizi kapıda karşılamanın mutluluğunu tattırın. Kanepeye uzanıp kumandayı almak en son yapacağınız aktivite olsun. AVM'leri unutun kendinizi ve çocuklarınızı doğaya teslim edin.

Zaman ailenizi harcamadan siz ailenizle zaman harcayın. Çocukarınızla günde en az bir saat tüm elektrikleri, telefonu, tableti, televizyonu kapatıp bir mum ışığında sohbet edin. Çocuklarınıza büyüklerinizi anlatın, Çevrnizdeki olumsuz şartları nasıl olumlu hale getirecekleri konusuda güven verin, çocuklarınıza güvenin ve hayatın internetin dışında olduğu gerçeğini onlarla zaman geçirerek anlatın.

Yaz geliyor tatile giderken yanınıza çocuklarınızı alın tabletini, telefonunu eve hapsetin.Toprakla, oynamanın, güneşin altında terleyip yorulmanın zevkini tatmalarını sağlayın. Tek yaramazlık yapmasın otursun bilgisayarda oynasın tek sesi çıkmasında anlayışı sadece sizin ailenizin değil geleceğin kararması için atılan adımların en kısa özetidir.

Günümüz çocuları bunun fazlasıyla farkında yeterki siz onlara iyi örnek olun ve bugünün çocukları geleceğin Büyükleri olacağını, ne ekersek onu biçeceğimizi Asla ama Asla unutmayın.

Sezgin KANAT

 
Etiketler: ÖNÜMÜZ, YAZ, AMA, GELECEĞİMİZ, KIŞ, ANLAŞILAN,
Yorumlar
Haber Yazılımı