Haber Detayı
27 Mart 2019 - Çarşamba 17:10 Bu haber 2505 kez okundu
 
Yeni Doğan Bebekler Kütüphanelere Üye Oluyor
Türkiye’de İlk Kez Tokat’ta Yeni Doğan Bebekler Kütüphanelere Üye Oluyor
KÜLTÜR Haberi
Yeni Doğan Bebekler Kütüphanelere Üye Oluyor

Vali Dr. Ozan Balcı, 55. Kütüphane Haftası nedeniyle İMKB Sosyal Bilimler Lisesinde düzenlenen törene katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törende İl Kültür ve Turizm Müdürü Adem Çakır, günün anlam ve önemini belirten konuşma yaptı. Eğitimci-Yazar Mustafa Uçurum “Sürdürülebilir Kalkınmada Kütüphanenin Rolü” adlı konferans verdi.Sıradışı Okurlar konulu video gösterimi sunuldu.

“Tüm Çocuklara Kütüphane Kartı Çıkartacağız”
Daha sonra Vali Dr. Ozan Balcı, yeni doğan bebeklere kütüphane üyelik kartı verdi. Türkiye’de ilk kez ilimizde hayata geçirilen bebeklere üyelik kartı uygulamasının bundan böyle tüm il ve ilçelerde devam edeceğini belirten Vali Dr. Ozan Balcı, “Bebeklere niye ödül verdik merak ettiniz değil mi? Tokat’ı kitabın başkenti yapacağız demiştik. Tokat’ı Türkiye’nin en zengin kitaplarının olduğu il haline getireceğiz. Yeni projemiz tüm çocuklara kütüphaneye kartı çıkartmak. 110 bine yakın öğrencimize de kütüphane kartı çıkartacağız. İnşallah bir ay içerisinde bitecek. Bugün kütüphaneler haftası, öncelikle kütüphane haftanızı kutluyorum. Sosyal Bilimler Lisesine de etkinlik için çok teşekkür ediyorum. Doktor olmak, mühendis olmak diye bir şey yok. Hangi mesleğide yaparsanız yapın, işçi olmak içinde, kırtasiye dükkanı işletmek içinde, sokakta veya sanayide çalışan bir işçi olmak içinde kitap okumak lazım. Kitap okumak bir ayrıcalık meselesidir. Herkes o ayrıcalığa sahip olamaz. Kitap okumak, yemek yemek gibi su içmek gibi güzel bir şeydir. İnsanlar 1 saat vakit ayırıp kitap okuyacaklar.” şeklinde konuştu.

Kitap Okumak Ufkunuzu Açar
Konuşmasında kitap okumanın insanın ufkunu açtığını ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı,  “Hayatta mutlu olmak istiyorsanız, başarılı olmak istiyorsanız kitap olmadan olmaz. Kitap okuyup başarısız olan bir tane öğrenci bile hatırlamıyorum. Yalnız okumayı alışkanlık haline getirin. Sürekli ifade ettiğim gibi portakal kasasından bisküvi kutusundan bile olsa bir tane kitaplığınız olsun. Herkesin mutlaka bir kitaplığı olmalı. Adamlar 1 milyon verip ev alıyor, fakat evde kütüphane yok, hiçbir kıymeti yoktur. Kısacası kitap bir araç esasında, yani dünyayı bilgiye sahip olanlar yönlendirir. Mimari ve sanatta kültür de edebiyatta hayatın her alanında kitap okumak, nitelikli bilgi üretir. Nitelikli kültüre sahip olan bireyler, okullar, kurumlar yeterli bilgiye sahip olmayan kişileri baskılar. Ben sizin yerinizde olsam günde 1 saat kitap okurum. Ama bunlar kaliteli kitaplar olur. Hem yerli, yabancı kitapları okursanız müthiş görüşlerinizin değiştiğini hissedeceksiniz.” diye konuştu.

Yeni Doğan Bebekleri Kütüphanelere Üye Yapıyoruz. Tokat’ı Kitabın Başkenti Yapacağız.
Öğrencilere temel yazarları okuması konusunda tavsiyelerde bulunan Vali Dr. Ozan Balcı, “Cemil Meriç, Nurettin Topçu, Mehmet Kaplan, Aymatov gibi yazarların kitaplarını okuyun. Zaman içerisinde nitelikli kitap okuyucuları haline gelirsiniz. İnşallah Tokat’ı da kitabın başkenti yapacağız. Tokat'taki bütün çocukları ilçeler de dahil olmak üzere kütüphanelere üye olmalarını sağlıyoruz. Bir ay içerisinde bitecek. Yaklaşık 110 bin öğrencimizi üye yapmış olacağız. Bunun yanı sıra yeni doğan bebekleri de üye yapıyoruz bunu da oldukça önemsiyorum. Ayrıca yeni evlenen çiftleri de kütüphanelere üye yapacağız.Kütüphanecilerin uzak köy ve uzak yerleşim birimlerine sürekli kitaplar götürmesini sağlayacağız.” diye konuştu.

Kitaplarınızı Yanınızdan Ayırmayın
Vali Dr. Ozan Balcı, “Kitap dostu bir vali olarak, ekibimle beraber Tokat’ı kitabın başkenti haline getireceğiz. Kitap Tokat’ı biliyorsunuz bu kapsamda da ödüller veriyoruz. Destekleyen herkesi de kutluyorum. Gençler, kitaplarınızı yanınızdan ayırmayın, okumayı alışkanlık haline getirin. Ben hepinize kitaplı günler diliyorum.” dedi.
 

Eğitim Tokat ile Tokat Kütüphanelere, Kütüphaneler Türkiye'nin En Zengin ve En Çok Kitabına Kavuşacak

Eğitim Tokat kapsamında bir dizi projenin hayata geçirildiğini ve bu projeler doğrultusunda yapılacak çalışmaları dile getiren Vali Dr. Ozan Balcı, "Tokat’ı Türkiye’nin en zengin ve en çok kitapların olduğu il haline getireceğiz. Tüm öğrencilerimizi kütüphaneye üye yapacağız.” dedi. Vali Dr. Ozan Balcı, “Tüm okulların Z Kütüphane’ye kavuşacağını, bu yıl içerisinde 40’a yakın Z Kütüphane yapılacağını, Bebek ve Çocuk Kütüphanelerinin yapılacağını, Tokat’ın daha zengin, daha fazla kitaba sahip  İl Halk Kütüphane’sine kavuşturulacağını belirterek sözlerini tamamladı.

Programa Vali Dr. Ozan Balcı’nın yanı sıra İl Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu, Vakıflar Bölge Müdürü Yılmaz Kılınç, İl Kültür ve Turizm Müdürü Adem Çakır, öğretmenler, veliler ve öğrenciler katıldı.
Kaynak: Editör:
Etiketler: Yeni, Doğan, Bebekler, Kütüphanelere, Üye, Oluyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı