Haber Detayı
21 Şubat 2019 - Perşembe 09:37 Bu haber 2096 kez okundu
 
ŞEHİR MÜZESİ AÇILDI
Tokat Belediyesi tarafından Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı desteği ile yaptırılan Tokat Şehir Müzesi'nin açılışı düzenlenen törenle yapıldı.
KÜLTÜR Haberi
ŞEHİR MÜZESİ AÇILDI

Tokat Belediyesi tarafından Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı desteği ile yaptırılan Tokat Şehir Müzesi'nin açılışı düzenlenen törenle yapıldı.
 
Saygı duruşu ve istiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törene Milli Eğitim Bakanı Sayın Prof. Dr. Ziya Selçuk, Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, Vali Dr. Ozan Balcı, Ak Parti Tokat Milletvekili Yusuf Beyazıt, Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, protokol mensupları ve çok sayıda davetli katıldı.
 
Törende Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu ve Ak Parti Tokat Milletvekili Yusuf Beyazıt’ın ardından konuşan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, müzelerin hayati bir öneme sahip olduğunu belirtti. Bakan Selçuk, “Müze gelecek için tohum saçmaktır. Müze çocukların şahsiyet sahibi olması için onlara fırsat vermektir. Bundan dolayı da emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Eğitimden anladığımız şey sadece sınıfların içerisinde yapıla gelen şeyler değildir. Bizim eğitimden anladığımız hayat sahnesinin ta kendisidir ve hayat sahnesinde ne varsa eğitim de odur, aile odur, sosyal medya odur, sokak odur, müze odur. Bütün bunlarla eğitimin tamamlandığını düşünürüz. O sebeple eğitim sistemine olan katkısını da düşünerek müzenin ne kadar hayati bir konu olduğunu ve dünyada müzeciliğin çok uzun yıllardır, çok özel bir şekilde yapıldığını ve ülkemizde de bu konuda ki eğitimlerin artması gerektiğinin farkındayız. O nedenle de müzecilikle ilgili bazı seçmeli dersler koyarak okullarımızda çocuklarımızın daha çok farkındalığını artırmayı hedefliyoruz. İnşallah bu müze çocuklarımızın okul dışarısındaki eğitimlerine katkı sağlayacak. Buraya ziyaretler gerçekleştirilecek ve bu ziyaretler neticesinde de çocuklarımız kendileriyle, kimlikleriyle, kökleriyle buluşacaklar.
 
Ben bütün Türk halkına Tokat’a gelmeyi Tokat’ı ziyaret etmeyi ve bu müzeyi gezmeyi şiddetle tavsiye ediyorum. Ben şimdi bunu başlatarak inşallah örnek olup buraya turizmin canlanması açısından bir nefes vermeyi de umut ediyorum.” dedi.
 
Konuşmaları müteakip İl Müftüsü Ömer Faruk Bilgili tarafından okunan duanın ardından, Şehir Müzesinin açılışı Milli Eğitim Bakanı Sayın Prof. Dr. Ziya Selçuk, Vali Dr. Ozan Balcı, protokol mensupları, sivil toplum örgütü temsilcileri, programa katılan davetliler ve öğrenciler tarafından açıldı.
 
Bakan Prof. Dr. Ziya Selçuk, Vali Dr. Ozan Balcı ve protokol mensupları Tokat'ın köklü tarihi ve kültürel değerlerinin yer aldığı; sanat ve zanaat eserlerinin bulunduğu müzeyi beğeni ile gezdiler.
 
Yerel tarihçi Hasan Erdem, Tokat’ın tarihi, kültürü ve sanatının yansıtıldığı müze hakkında Bakan Selçuk ve beraberindekilere detaylı bilgiler verdi.  

Kaynak: Editör:
Etiketler: ŞEHİR, MÜZESİ, AÇILDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı